Bamya fiyatı gram altın ile yarışıyor

İftar sofralarında çorba biçiminde yapılan bamya vatandaşlarca çok tercih edilirken, fiyatı neredeyse gram altınla yarışıyor.

Bu yıl bamyanın kıymetlendiğini ve kilo fiyatının gram altınla yarıştığını söyleyen, baharatçı Ahmet Duran Ertunç, “Kilo fiyatı gram altına yaklaştı. Şu anda çiçek bamya dediğimiz birinci sınıf yeşil bamya 900 TL kilosu. İkinci sınıfı biraz daha esmer oluyor. Onun fiyatı da 800 TL. İri bamya Kayseri’de çok makbul olmaz. O nedenle iri bamyalar ucuz. Bu çiçek bamya dediğimiz eser Amasya’da üretilir. Türkiye’nin nerdeyse en büyük üreticisi orasıdır. Onun dışında yaş bamya Adana ve Mersin üzere vilayetlerimizde çok üretilir lakin bu çiçek bamya dediğimiz eser yalnızca Amasya’da yetişiyor. Ondan ötürü da piyasayı orası belirliyor” sözlerini kullandı.

FİYATI GRAM ALTIN İLE YARIŞIYOR

Eskiden 1 kilo bamyayı çok sattıklarını fakat vatandaşların artık gramla bamya aldıklarını söz eden Ertunç, “Kayseri’de konutuna konuk gelecek denildiğinde bu konuk Cumhurbaşkanı dahi olsa bamya çorbası makbul olur. Bu bamyanın da hatırı sayılır bir fiyatı oldu. Bu eserin aslı ottur. İçine koyulan etin kilosu 150 TL bamyanın kilosu 900 TL. Bamya gram altın ile yarışıyor. Başa baş gidiyordu. Bazen bu geçiyor, bazen de altın bunu geçiyor. Şu anda altın bundan önde gidiyor. İnşallah ucuzlasın, satışımız çoğalsın. Vatandaşların ilgisi var. Satılıyor ancak o eski satışlar yok” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir