Emekli zammı yüzde 25’le geçti

AK Parti’nin ‘Milli Dayanışma Paketi’ olarak isimlendirdiği torba maddede düzenlenen Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artırımları yüzde 25 oranıyla Meclis’te kabul edildi.

Yasada memur maaş artışları ile memur emeklilerinin aylıklarını düzenleyen unsurun akabinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarıyla ilgili 18’inci husus de dün gece görüşüldü. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “8 bin 77 liralık seyyanen (eşit) artış kök fiyata ve birebiri ile emekli maaşlarına yansıtılmalı” teklifiyle değişiklik beklentisi gündeme gelmişti. AK Partili yöneticilerin bu bahiste Cumhurbaşkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeleri dün akşama kadar devam etti. AK Partili yöneticiler, bütçe istikrarları nedeniyle bu evrede yüzde 25’in üzerinde yeni bir artış yapılamayacağını dün MHP’li yöneticilere aktardı.

ORAN DEĞİŞMEDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da MHP Lideri Bahçeli ile dünkü görüşmesinde aktüel hesaplamalar, sarsıntı kaynaklı finansal gereksinim ve gelecek devirde refah hissesini arttırmaya yönelik planlamayla ilgili bilgi verdiği öğrenildi. Bu nedenlerle Cumhur İttifakı’nca artırım hususu üzerinde yeni bir önerge verilmedi. CHP milletvekilleri, kök aylığı yüzde 34 artıran önerge verdi. Saadet Partisi kümesi da Bahçeli’nin teklifine paralel olarak yüzde 25 oranına seyyanen 8 bin 77 lira artış içeren önerge verdi. Muhalefetin iki önergesi de reddedildi.

SEYYANEN ERİR Mİ?

Genel Kurul’da kabul edilen hususla, tüm memurların maaşında, enflasyon farkı dahil yüzde 17.55’lik artırıma ek seyyanen 8 bin 77 TL artış yapıldı. Böylelikle en düşük memurun (lise mezunu hizmetli) maaşı 22 bin 17 lira oldu. Ortalama memur maaşı da 25 bin 15 liraya yükseldi. Seyyanen ödeme, mali ve toplumsal hakların tespitinde temel alınan aylık, fiyat, artırım, tazminat, ödenek, döner sermaye ödemesi, ikramiye ve öteki rastgele bir ödeme ögesinin hesabında dikkate alınmayacak. Memur maaşında periyot artışlarının seyyanen ölçüye uygulanmayacağına dair tenkitlere Meclis Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş yanıt verdi. Muş, “Bundan sonra yapılacak artış 22 bin lira üzerinden yapılacak. Münasebetiyle seyyanen artış bundan sonra yapılacak güncellemelerle birlikte güncellenecektir, enflasyon içerisinde bir erimeye müsaade edilmeyecektir” dedi.

BU AY GEÇERLİ

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri de yılın 6 ayı için yüzde 25 artırım aldı. Maaş ve aylık artışları hem memurlar hem de emekliler için bu aydan geçerli olacak. Emekliler açısından artırım “kök aylığa” uygulanacak. SGK’nın belge bazında verdiği emekli aylığı yeniden 7 bin 500 liradan az olmayacak, lakin düşük aylıklara Hazine ve Maliye Bakanlığınca verilen takviye kalkacak. Bu nedenle son artış, 6 bin liranın altında aylık alan emeklilerin aylıklarında fiilen bir değişiklik getirmeyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir