Erkan Baş: Hiçbir güç bizim ittifakımızı bozamaz

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Lideri Erkan Baş’ın, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Aydın’da düzenlediği mitinginde konuşma yaptı.

Cezaevinde olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Erkan Baş, “Kardeşler bugün burada hepinize Türkiye Emekçi Partisi’nin sevgilerini, selamlarını, dayanışma bildirilerini getirdim ancak yanımda bir de geçen hafta cezaevinde ziyaret ettiğim, Edirne Cezaevi’nde ziyaret ettiğim sevgili Selahattin Demirtaş’ın selamını getirdim” diye konuştu.

“Şunu bilmenizi istiyorum: Haksız, hukuksuz biçimde cezaevlerinde tutulan binlerce arkadaşımız bizler üzere tıpkı coşkuyu, tıpkı heyecanı, tıpkı kararlılığı, tıpkı umudu taşıyorlar” diyen Baş, “Halklarımıza insanca bir hayatı, barışı, özgürlüğü çok gören bu saray rejimini tarihin çöplüğüne göndermeye 15 gün kaldı. 15 gün sonra halk düşmanlarından, Kürt düşmanlarından, Alevi düşmanlarından, gençlik düşmanlarından, bayan düşmanlarından kurtulacağız. 15 gün sonra bu halk düşmanlarının iktidarına son vereceğiz. 15 gün sonra daima birlikte tüm devlet dairelerinde asılan Tayyip Erdoğan fotoğraflarını birer birer indireceğiz” tabirlerini kullandı.

‘İKTİDARIN EN BÜYÜK KORKUSU BİZİM MÜCADELE BİRLİĞİMİZDİR’

İktidarın seçimi kaybedeceğinin farkında olduğunu öne süren Erkan Baş, “Bu yenilgiyi nasıl önleriz diye ayakları tir tir titreyip planlar, projeler yapıyorlar. Emin olun hepsinin en büyük korkusu halkların birliğidir. En büyük korkusu bizim uğraş birliğimizdir ve bunu bozmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Burada, Aydın Meydanı’nda, Yeşil Sol Parti mitinginde tüm yurttaşlarımıza kelam veriyoruz; onlar bizim birliğimizi bozmaya çalıştıkça, biz birbirimize daha çok sarılacağız, daha çok yan yana olacağız” dedi.

‘BİZİM İTTİFAKIMIZ ROBOSKİ’DE, SEYAHAT BARİKATLARINDA KURULDU’

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yalnızca bir seçim ittifakı olmadığını belirten Baş, şunları söyledi:

“Bizim ittifaklarımız onların ittifaklarına benzemez. Bizim ittifakımız otellerde, lobilerde kurulmadı. Bizim ittifakımız sokaklarda, gayret alanlarında kuruluyor. Onlar sanıyorlar ki, Emek ve Özgürlük İttifakı bir seçim ittifakıdır. Sanıyorlar ki Emek ve Özgürlük İttifakı Meclis’te kurulmuş bir ittifaktır. Biz açık söylüyoruz: Bizim ittifakımız dünyanın bütün temsil makamlarından, 3-5 milletvekili koltuğundan bin defa daha kıymetlidir. 3-5 milletvekilliği için bizi birbirimize düşüreceğini sananlar var ya onlara buradan seslenmek istiyorum; dost, düşman herkes bilsin. Bizim ittifakımız Roboski’de kuruldu, Seyahat barikatlarında kuruldu, IŞİD çetelerine karşı çabalarda kuruldu, 10 Ekim’de Ankara’da bombalar altında kuruldu. Hiçbir güç bizim ittifakımızı bozamaz.

‘BİZİ RAKİP ÜZERE GÖSTERMEYE ÇALIŞAN İKTİDAR MEDYASININ ELİMİZİN KARŞITIYLA İTİYORUZ’

“Biz idam sehpasında ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği’ diyen Deniz Gezmiş’in yoldaşlarıyız. O yüzden bizi birbirimize rakip üzere göstermeye çalışan iktidar medyasını elimizin zıddıyla itiyoruz. Bizim çabamız ortaktır. Hiçbir seçim ve makam bizim için bu gayretten daha değerli değildir. Bırakın milletvekilliğini, bırakın belediye başkanlığını dünyanın bütün koltuklarını getirip önümüze dizseler bu ülkede Türk ve Kürt işçilerinin birliğinden daha kıymetli hiçbir şey görmeyeceğiz.”

‘ESAS OLAN GAYRET BİRLİĞİDİR, YOLDAŞLIKTIR’

“Buradan yalnızca şahsım ismine değil, tüm Türkiye Emekçi Partililer ismine bir sefer daha söz etmek istiyorum: Biz HDP geleneğinin, Kürt halkının çektiği sayısız eziyete karşın fedakârca, inatla direnişinin, onurlu duruşunun şuurundayız ve yerimiz her vakit bu iradenin yanı başında olacaktır. İşte bu onurlu çabayı zaferle taçlandırmak için bugün buradayız, yan yanayız, omuz omuzayız.

Özetle temel olan uğraş birliğidir. Temel olan yoldaşlıktır. Temel olan bu büyük bedeller ödenen çabanın zafere ulaşmasıdır ve temel olan sıkıntı günlerde yan yana, omuz omuza durmaktır. Biz zafere inanıyoruz ve bu zafer fakat ve lakin Kürt ve Türk halkı bir arada olduğunda olur. Biz bu zaferi kazanacağız. Biz beş parmağın beşinin de farklı olduğunu biliyoruz. ‘Ayrılıklarımız, zenginliklerimizdedir’ diyoruz lakin bu beş parmak birleşip yumruk olduğunda iktidarı başlarına yıkar diyoruz, başlarına.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir