Ipsos: Yaşam standartlarından memnun olmayanların oranı artıyor

Ipsos araştırmasına nazaran, AB kümesinde hayat standartlarından şad olanların oranı azalırken, ekonomik durumun daha berbata gideceğini düşünenlerin oranı yükseliyor.

Ipsos, 2022’de DEĞİŞEN TÜKETİCİ TRENDLERİ VE YÜKSEK SOSYO-EKONOMİK KÜME KRİZİ bilgilerini yayımladı.

Araştırmaya nazaran, daha az cümbüş, daha az satın alma üzere davranışlar hanelerde ölçümlenirken; harcamaların mümkün olduğunca minimize edildiği, eser çeşitliliğinin ise daraldığı görülmektedir. Kimi eser ve hizmet kümelerine yapılan harcamalar “bekle ve gör” stratejisi ile kısıtlanma bandında durmaktadır. Toplam tüketim harcamaları azalmakta ve harcama kümelerinin bütçe içerisindeki çeşitlilik hisseleri değişmektedir.

2022 yılının birinci 10 ayında hanelerin aldığı farklı eser sayısında birinci sefer düşüş görüldü. Geçmiş yıllarda daima artış eğiliminde olan farklı eser alım adedi birinci sefer geriledi. Bu da hanelerde eser çeşitliliğinin azaldığını gösteriyor.

Memnuniyetsizlik, yüzde 49’dan yüzde 69’a çıktı 

Geçen yılın aralık ayında, AB kümesinde ömür standartlarından şad olmayanların oranı yüzde 49 ile Türkiye ortalamasının altında yer alıyordu. Lakin ağustos sonu yapılan araştırmada, AB kümesinde memnuniyetsizlik oranı yüzde 69’a çıkarak Türkiye ortalamasının 5 puan üzerinde yer aldı.

Gelecek birkaç ay içerisinde şahsî ekonomik durumunun berbata gideceğini düşünenlerin oranı, Türkiye genelinde, Aralık 2021’de bulunduğu yüzde 62 düzeyinden yüzde 54’e geriledi. AB kümesinde ferdî ekonomik duruma karamsar bakış ise tıpkı periyotta yüzde 59’dan yüzde 60’a yükseldi. 


                 Kaynak: Ipsos

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir