LÖSEV’li ailelerden bakanlığa ‘ruhsat’ çağrısı

ANKARA (İGFA) – Sağlık Bakanlığı’na yapılan resmi müracaatlar, yüz yüze görüşmeler ve Bakanlık kontrollerinde, 100 üzerinden 99.67 gibialınan yüksek kalite puanlarına karşın, LÖSANTE Hastanesi’nin tam kapasite çalışmasına izin verilmiyor.

LÖSANTE Hastanesi, lösemili ve kanser hastası çocuklara sunulan başarılı hizmete ve büsbütün parasız olmasına karşın, bürokratik pürüzlerle karşılaşıyor.

7 yıldır süregelen ruhsat mahzuru, bu muvaffakiyetleri dahaçok çocuğa ulaştırmanın önünde büyük bir mahzur oluşturuyor.LÖSEV’in ailelerinden gelen tüm taleplere ve yapılan çağırlara karşın, LÖSANTE Hastanesi’ne 400 yatak kapasitesinden yalnızca 200 yatağına kullanım müsaadesi verilmişti.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VE GENÇLER SORUYOR: LÖSANTE HASTANEMİZE NEDEN TAM RUHSAT VERİLMİYOR?

Tedavisi devam eden lösemili çocuklar, güzelleşen gençler ve aileleri toplumsal medyadan seslerini duyurmak için görüntüler paylaşmaya başladı.

2 Mart Cumartesi gününden bu yana #LösanteyeTamRuhsat etiketi ile yüzlerce görüntü ve davet paylaşıldı. Çocukların ve gençlerin ortak iletisi ise;“LÖSANTE Hastanemize neden tam ruhsat verilmiyor? Daha çok lösemili ve kanser hastası çocuksunulan fiyatsız tedavi hizmetinden yararlansın, kardeşlerimiz de yaşasın.” oldu. Lösemili çocukların ve düzgünleşmiş gençlerin ebeveynleri ise paylaştıkları görüntülerde; “Bu güçlü lösemi ve kanser çabasında, kamuoyunun da takviyesini yanımızda hissetmek istiyoruz. LÖSANTE Hastanesi için bu pürüzü birlikte aşmak ismine duyarlılığınızı ve dayanağınızı bekliyoruz.” dedi.

ENGELLERİ AŞACAĞIZ LÖSEMİ TEDAVİSİNDE YÜZDE 100 MUVAFFAKİYETE ULAŞACAĞIZ

Hatırlanacağı üzere LÖSEV, 8 Kasım 1998’de bir masa, bir sandalye ve kocaman bir yürekle kuruldu. 25 senede on binlerce lösemili çocuğun hayatını kurtardı.

Kurulduğu yıllarda yüzde 20’lerde olan lösemi tedavi muvaffakiyetini hastalardan tek kuruș para almadan yüzde 94’e yükselterek, lösemi alanında dünya lideri oldu. LÖSEV’den destek almış, çocuğu LÖSANTE’de tedavi görmüş aileler, “Daha fazla lösemili çocuk ve yetișkin kanser hastasını düzgünleştirmek, kanser așısını bulmak, hasta çocuklara yararlı olmak ve tüm bunları parasız gerçekleştirmek isteyen bu kurulușa neden pürüz olunduğu anlayamıyoruz.” diyerek duruma reaksiyon gösterdi.

Mücadelede kararlı olduğunu lisana getiren aileler, paylaşımlarında “ Pürüzleri aşacağız, tam ruhsatımızı alacağız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir