Marmara’da Deprem Hareketliliği: Öncü Depremler Olabilir mi?

Kahramanmaraş merkezli yaşanan zelzeleler, ülkemizdeki zelzele gerçeğini acı halde bir defa daha tüm herkese hatırlattı. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölge olan Marmara’da ise zelzelenin her an olabileceği söz ediliyor. Son 4 günde Marmara Denizi’nde olan 10 zelzele sonrasında ise herkes zelzelelerin öncü zelzele olup olmadığını tartışıyor.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan 2 sarsıntı sonrasında yaklaşık 50 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan ise evsiz kalmıştı.

Türkiye’de, çabucak hemen her vilayet zelzele tehlikesi ile karşı karşıya. Fakat bilhassa Marmara Bölgesi’nde bulunan vilayetler için uzmanlar üst üste ikazlarda bulunuyor.

Uzun yıllardır ülkemizde zelzele araştırmaları yapan Japon uzman Yoshinori Moruwaki, HaberTürk yayınında son günlerde Marmara Denizi’nde olan sarsıntı hareketliliğini yorumladı.

Moruwaki, ‘Marmara Denizi’ndeki sarsıntıların öncü sarsıntı olma ihtimali var mı?’ sorusuna şu biçimde yanıt verdi;

“Korkulmasın lakin hazırlıklı olunsun. Bir gün gelecek. Bunu ben 10 yıldır devamlı söylüyorum. 30 sene içinde yüzde 60 ihtimalle, 7.5 üzere yani 1999’un sarsıntısı üzere zelzele bekliyoruz”

Son aylarda tüm Türkiye’deki sarsıntı hareketliliğine de dikkat çeken Moruwaki; “3 sene evvel Silivri tarafından zelzele başladı sonra Elazığ, Bingöl, sonra tekrar Elazığ… Tıpkı vakitte İzmir tarafında Manisa, Muğla… Sonra da Kahramanmaraş ve Hatay. Ben uzun müddettir Türkiye’deyim bu kadar hareket yoktu.” tabirlerini kullandı.

“Kuzey Anadolu Fay Sınırı’nın Düzce tarafından Güney kolu var. Bursa var altında. Ben her vakit Bursa’nın tehlikeli olduğunu söylüyorum. 200-250 yıldır kırılmayan noktaları var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir