Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? (2023 TCMB haziran ayı PPK faiz kararı)

Merakla beklenen haziran ayı Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Dolar, altın ve borsa yatırımlarına direkt tesir eden Merkez Bankası faiz kararının ne kadar, yüzde kaç olduğu sorgulanıyor. Pekala, Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? Ekonomistlerin faiz beklentisi neydi?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu haziran ayı faiz toplantısı sona erdi ve karar açıklandı.

Yeni lider Hafize Gaye Erkan başkanlığında birinci kere toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, siyaset faizini 650 baz puan artışla yüzde 15’e yükseltti.

27 AY SONRA BİRİNCİ ARTIŞ

Merkez Bankası böylelikle 27 ay sonra birinci kere faiz artırmış oldu. Merkez Bankası, faizde üst taraflı adım atarak indirim sürecini sonlandırdı.

Merkez, bundan evvelki en yüksek siyaset faizi artışını Mayıs 2018’de 8,5 puanla yapmıştı.

EKONOMİSTLERİN FAİZ BEKLENTİSİ NEYDİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ait AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 1.075 baz puan artırılarak yüzde 19,25’e çekileceğini kestirim ediyordu.

AA Finans’ın, 22 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik beklenti anketi, 18 ekonomistin iştirakiyle sonuçlandı.

Ekonomistlerin siyaset faizindeki değişikliğe ait beklentilerinin medyanı 1.075 baz puan artırım istikametinde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına nazaran, 350 ila 2.150 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin siyaset faizi beklentileri yüzde 12 ile yüzde 30 ortasında, yıl sonu siyaset faizi beklentileri ise yüzde 18 ile 35 ortasında yer aldı.

Ekonomistlerin yıl sonu siyaset faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 25 oldu.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında siyaset faizi yüzde 8,50’de sabit bırakılmıştı.

  • DÖVİZ TÜRÜ Satış Değişim % Saat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir