NATO Genel Sekreteri Türkiye’de! Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir ortaya geldi. Çavuşoğlu görüşmenin akabinde ortak basın toplantısında konuşuyor: Yeniden NATO doruğu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. NATO’nun öncelikli tehdidi terördür. 

Türkiye’nin NATO üyeliğinin 70. yıldönümü. Türkiye her vakit ittifakın sorumluluk sahibi ve öncü üyelerinden biri olmuştur. Bugün Ukrayna’daki durumu da ele aldık. Ukrayna konusundaki tavrımız belirli. Toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını güçlü bir halde destekliyoruz. Karadeniz’den tahıl ihracatı külfeti Cumhurbaşkanımız tarafından çözüldü. 20 gün sonra tekrar yenilenmesi gerekiyor zira 4 aylık bir mutabakattı. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde eforlarımızı sürdüreceğiz.

Stoltenberg’in 4 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’da bir ortaya gelmesi ve birebir gün Çanakkale’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Stoltenberg, 1 Kasım’da Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile “kritik bir zamanda” telefon görüşmeleri yaptığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir