TBB Başkanı Sağkan Diyarbakır’da: Deliller hukuka aykırıdır

DİYARBAKIR– Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin 216 kişi hakkında gözaltı kararı verdiği, 128’nin gözaltına alındığı operasyon ile ilgili Diyarbakır, Adıyaman, Muş, Urfa, Batman, Mardin, Van ve Şırnak baro liderleri ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Lideri Erinç Sağkan Diyarbakır Adliyesi önünde bir ortaya geldi.

‘2 MESLEKTAŞIMIZ ÖZGÜR BIRAKILDI’

Açıklamada birinci konuşmayı yapan Diyarbakır Baro Başkanı Nihat Eren, 25 meslektaşları hakkında gözaltı kararı verildiğini ve 17’sinin gözaltına alındığını söyledi. Adliyeye sevk edilen meslektaşlarından 2’sinin isimli denetim koşuluyla hür bırakıldığını belirtti. Hala gözaltında bulunan 15 meslektaşlarının bugün adliyeye sevk edileceğini söyleyen Eren, operasyonların seçim sürecine ve güvenliğine dair önemli kuşkular uyandırdığını söyledi.

SAĞKAN: SÜRECİN ADİL YÜRÜTÜLMESİ İÇİN BURADAYIZ

Eren’in ardından konuşan TTB Başkanı Sağkan, “Sürecin adil yürütülmesi için buradayız” dedi. Soruşturmadaki kısıtlılık ve önlem kararına değinen Sağkan, “Dosyanın içeriğine dair detaylı bilgiye sahip değiliz fakat soruşturma sürecindeki aksaklıkları paylaşmak bizlerin misyonu. Bir gömleğin birinci düğmesini yanlış iliklerseniz o gömleği gerçek formda giyemezsiniz. Soruşturma evresi bir ceza davasının en değerli evresidir. Kısıtlılık kararı ya da avukata erişimin engellenme kararı kanunda yer alsa da bunları sınırsız ve keyfi olarak uygulayamazsınız. Bu kararı uyguluyorsanız, bu karara neden başvurduğunuzu ve bu kararı uygulamazsanız soruşturmanın selametine açısından ne sonuçlar doğuracağını göstermek zorundasınız” dedi.

‘DELİLLER HUKUKA AYKIRIDIR’

Kanundaki açık kararlara karşın avukat meslektaşlarının evlerine yapılan baskında baro temsilcisinin bulundurulmadığına dikkat çeken Sağkan, “Elde edilen kanıtlar de hukuka muhalif delillerdir ve bir yargılamanın aslına teşkil edecek halde değerlendirmeye alınamaz. Soruşturma sürecinin hukuka uygun yürütülmesi en büyük beklentimizdir” diye konuştu.

TBB ve barolar olarak süreci yakından takip edeceklerini belirten Sağkan, soruşturma sürecinin hukuka uygun yürütülmesinin elzem olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir