Yeni Zelanda’da yerli halkın ameliyat sıralarında öne alınmasına tepki

Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde, birtakım kliniklerin ameliyat bekleme sırası için kullandığı algoritmada, hastaların ne kadar müddettir beklediği, ekonomik durumu, nerede yaşadığı üzere faktörlerin yanı sıra etnisitenin de hesaba katıldığı ortaya çıktı.

Söz konusu sistemde başta Maoriler olmak üzere Pasifik etnik kümelerine öncelik verildiği, beyaz Yeni Zelandalılar ve öbür etnik kümelerin ise alt sıralara koyulduğu anlaşıldı.

Yeni Zelanda ZB radyosunun, etnik ayrımcılığı ortaya çıkarmasının akabinde klinikler, algoritmanın geçmişten bu yana süregelen kamu sıhhati sistemindeki eşitsizliklerin dengelenmesi maksadıyla uygulandığını savundu.

BAŞBAKAN’DAN TALİMAT

Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins, yaptığı açıklamada, Maori ve başka Pasifik Adası etnik kümelerinin, sıhhat sisteminde kayırıldığına dair ispatların açık olduğunu belirtti.

Hipkins, Sağlık Bakanı Ayesha Verrall’a, ayrımcılığa temel bilgileri değiştirmediklerinden emin olmak için uygulamanın yakından incelenmesi ve sorunun ortadan kaldırılması talimatını verdiğini aktardı.

Ülkedeki başka siyasetçiler de “ırkın, ameliyat önceliğine karar vermede rol oynamaması gerektiğini” vurguladı.

Algoritmanın, Auckland’deki kliniklerce şubattan bu yana kullanıldığı ve 2020’den bu yana emsal uygulamaların olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir